Kemerleri Bağlayın Google Arama sonuçlarından düşebilirsiniz!

Google arama sonuçları nasıl oluşturulur?

Google arama sonuçlarında iyi sıralamalar elde etme

Danny Sullivan, Search Liaison tarafından twitter’da paylaşımından yola çıkarak;

Google arama motoru tarafında title alanında değişiklikler yapılacağının sinyalini verdi.

Web sitelerinde bu güncelleme sonrası bütün başlığınız değilde

sadece arama sonuçlarına uygun anlamlara göre parçalar halinde getirme ihtimali doğmaktadır.

Aslında bu yakın zamanda web dünyasının zemininde bir kayma oluşacağı anlamına da gelmektedir. Sıralamalar değişecek anlamı da çıkarılabilir.

Google arama motoru yaptığı açıklamada değişikliklerin köklü olmasa bile etki gösterebileceğinin sinyallerini verdi.

Bu tarafta olacakları tahmin ederek hareket eden basmakalıp

içeriklerden kaçan anlamlı dizeleri herşeyin önünde olmaya devam edeceğinden bahisle üst frekanstan haber vermeye başladı.

Seo ve başlık ve içeriklerine etiketlerine anlam veremediğimiz ama iyi sıralarda olduğunu gördüğümüz

sitelerin tepetaklak olma riski yüksek diyebiliriz bu haberden sonra!

Kemerleri bağlayın Google’dan düşebilirsiniz!

Web sayfası başlıklarını nasıl oluşturduğumuza dair bir güncelleme

24 Ağustos 2021 Salı

İnsanların hangi arama sonuçlarının sorgularıyla alakalı olabileceğini belirlemelerinin birincil yollarından biri, listelenen web sayfalarının başlıklarını incelemektir. Bu nedenle Google Arama, arama yapanları içerik oluşturucuların, yayıncıların, işletmelerin ve diğerlerinin ürettiği içerikle buluşturmak için sonuçlarımızdaki dokümanlar için en iyi başlıkları sağlamak için çok çalışmaktadır.

Google Arama Sonuçları Başlıkları nasıl oluşturulur? 

Geçen hafta, web sayfaları için yeni bir başlık oluşturma sistemini tanıttık. Bundan önce, başlıklar verilen sorguya göre değişebilir. Bu genellikle yeni sistemimizde artık olmayacak. Bunun nedeni, yeni sistemimizin, belirli bir sorgudan bağımsız olarak, ne hakkında olduklarını açıklamak için genel olarak belgeler için daha iyi çalışan başlıklar ürettiğini düşünmemizdir.

Ayrıca, on yılı aşkın bir süredir başlık oluşturmak için HTML metninin ötesine geçmiş olsak da, yeni sistemimiz bu tür metinlerden daha da fazla yararlanıyor. Özellikle, insanların bir web sayfasına ulaştıklarında görsel olarak görebilecekleri metinleri kullanıyoruz. Bir sayfada gösterilen ana görsel başlığı veya başlığı, site sahiplerinin genellikle etiketlerin içine, diğer başlık etiketlerinin içine yerleştirdiği veya stil uygulamaları kullanılarak büyük ve belirgin hale getirilen içeriği dikkate alıyoruz . <H1>

Sayfada yer alan diğer metinler, sayfaları işaret eden bağlantılar içindeki metinler gibi düşünülebilir.

Neden HTML başlık etiketlerinden daha fazlası kullanılıyor?

Neden her zaman HTML başlık etiketini kullanmıyorsunuz? 2012’de etiketin ötesine geçmeye başladığımızda açıkladığımız nedenlerle aynı nedenlerle . HTML başlık etiketleri her zaman bir sayfayı iyi tanımlamaz. Özellikle başlık etiketleri bazen şunlar olabilir:

  • Çok uzun.
  • Anahtar kelimelerle “doldurulmuş”, çünkü içerik oluşturucular yanlışlıkla bir grup kelime eklemenin bir sayfanın daha iyi sıralanma şansını artıracağını düşünüyor.
  • Başlık etiketlerinin tamamen olmaması veya tekrarlayan “boilerplate” dili içermesi. Örneğin, ana sayfalar basitçe “Ana Sayfa” olarak adlandırılabilir. Diğer durumlarda, bir sitedeki tüm sayfalar “Adsız” olarak adlandırılabilir veya yalnızca sitenin adını içerebilir.

Genel olarak güncellememiz, sayfalar için daha okunabilir ve erişilebilir başlıklar üretmek üzere tasarlanmıştır. Bazı durumlarda, yararlı olduğu düşünülen site adları ekleyebiliriz. Diğer durumlarda, son derece uzun bir başlıkla karşılaştığımızda, baştan başlayıp daha yararlı kısımları kesmek yerine en alakalı kısmı seçebiliriz.

İyi HTML başlık etiketlerine odaklanmak geçerliliğini korur

Google Arama Sonuçları hangi kriterlere göre sıralama yapar?

Başlıklarla ilgili uzun süredir devam eden yardım sayfamızı bu son değişikliği yansıtacak şekilde yakında güncelleyeceğiz . Ancak, o sayfadaki site sahiplerine ana tavsiyemiz aynı kalır. Harika HTML başlık etiketleri oluşturmaya odaklanın. Başlık oluşturma yöntemlerimiz arasında, HTML başlık etiketlerinden gelen içerik, zamanın %80’inden fazlasında, hala açık ara farkla en çok kullanılanıdır.

Herhangi bir sistemde olduğu gibi, ürettiğimiz başlıklar her zaman mükemmel olmayacaktır. Forumlarımızda her türlü geri bildirimi memnuniyetle karşılıyoruz . Geri bildirimlere dayalı olarak yeni sistemimizde zaten iyileştirmeler yapıyoruz ve zaman içinde daha da iyi hale getirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Testlerimiz, sunduğumuz değişikliğin, eski sistemimize kıyasla daha okunaklı ve arama yapanlar tarafından tercih edilen başlıklar ürettiğini gösteriyor.

Yorum: Bu açıklamalar gösteriyor ki Google Arama Sonuçları SEO kuralları, daha akıllı bir yapıya ,yapay zeka yetenekleri gelişerek çok daha doğru sonuçlara hızlı ulaşım sağlayacak gibi görünüyor.

Yıllar içerisinde arama motoru optimizasyonları kurallar güncellendikçe geçerliliklerini yitirir. Güncel kurallara uyumlu içerikleri teknik ayrıntılarla desteklendiğinde arama sonuçlarında görünme ihtimaliniz artsın istiyorsanız. Güncel ve Özgün web sitelerinizle sizde sıralamalarda yer bulun sitenizde arama sonuçlarından gelen ziyaretçilerinizi artırın.

Yazan Danny Sullivan, Search Liason

Google Arama Sonuçlarında üst sıralarda olabilmek için diğer araç ve yöntemler hakkında profesyonel destek almak için bize ulaşın.

Bir Cevap Yazın