Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak İçin En İyi Gün ve Saatler 2022 Klavuzu

Sosyal Medya Etkileşim Arttırma ve Paylaşım Saatlerine Genel Bir bakış

Sprout Social, platformu çevrimiçi planlamak ve yayınlamak için kullanan şirketin 20.000’den fazla müşteri tabanına dayanan büyük sosyal medya platformlarının her birine gönderilecek en iyi zamanların en son listesini yayınladı .

Sprout, bu verileri analiz ederek, bu içeriğin en yüksek katılım oranlarını ne

Bu, Sprout’un raporunu en iyi etkileşim için gönderilecek en iyi zamanların daha doğru bir göstergesi haline getirebilir – ancak bu ‘en iyi zamanlar’ raporlarında sunulan bilgilerin genel olduğunu ve geniş bir veri setine dayandığını her zaman belirtmek gerekir. Göndermeniz için en iyi zamanlar, benzersiz hedef kitlenize ve onların alışkanlıklarına göre olacaktır, ancak yine de, bunun gibi verilere genel bakış, gönderme stratejinize rehberlik etmeye ve sonuçlarınızı iyileştirmek için en iyi gönderi temponuza daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Sprout’un geçen yılki verileri analiz ederken bulduğu şey – ve bir diğer önemli koşul: Listelenen tüm zamanlar Merkezi Saat Dilimi’ne (CST) atıfta bulunur.

Bu eğilimler muhtemelen diğer bölgelerde de geçerli olabilir, ancak bu notu önceden açıklamaya değer.

Facebook Etkileşim Saatleri

Facebook

sosyal medya da paylaşım için en iyi saatler nelerdir

sosyal medya da paylaşım için en iyi saatler nelerdir

Bu çizelgede görebileceğiniz gibi Sprout Social, Facebook’a gönderi göndermek için en iyi zamanların Salı, Çarşamba ve Cuma günleri 09:00 ile 13:00 saatleri arasında olduğunu söylüyor. Pazartesi 09:00 ile 12:00 arası da oldukça iyi görünüyor, bu yüzden denemek için bir dizi iyi etkileşim zamanı var.

Sprout, hafta sonlarının gönderilecek en kötü zaman olduğunu söylüyor – bu, zamanlarını başka şeyler yaparak geçirmek isteyen kullanıcılar açısından mantıklı. Ama yine de, insanların daha fazla boş zamana sahip olmasını ve hafta sonu günlerinde daha duyarlı olmasını beklersiniz.

Öyle değil, Sprout’un geçen yılki raporunda bulduğu şeyle büyük ölçüde uyumlu olan verilere göre .

Demek istediğim, bu aynı zamanda Blog2Social tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir rapora da aykırıdır .Bu Sprout’un 20 bin kullanıcıları arasındaki etkileşim istatistiklerine dayanmaktadır. Yaklaşımınız için rehberlik edebilir.

Instagram Etkileşim Saatleri

Instagram

instagram da paylaşım için en iyi saatler nelerdir

instagram da paylaşım için en iyi saatler nelerdir

 

Sprout, Salı günleri 11:00 – 14:00 ve Pazartesiden Cumaya 11:00 – 12:00 arası IG’ye gönderi göndermek için en iyi zamanlar olduğunu söylüyor.

Facebook gibi, hafta sonları etkileşim çok daha kötü görünüyor – ancak buradaki verilerin hafta sonları çok fazla gönderi paylaşmayan Sprout Social’ın ticari kullanıcıları tarafından çarpıtılmış olup olmadığını da not etmek ilginç olacaktır. Gönderi yayınlamazlarsa, katılım görmezler ve bu görünüşte sonuçları etkileyebilir, bu da hafta sonlarını gerçekte olduğundan daha az ilgi çekici hale getirebilir.

Bu global veri saatlerine göre ölçümlenmiştir.

Tamamen bağlı hareket etmenin sakıncalarını göz önünde hareket etmek gerekir. Çünkü sosyal medya etkileşimleri günlük olaylardan,iklime , geçim kaynaklarına kadar ki , yaşam ve çalışma koşullarına bağlı mutlak değişkenliklere açık hareket eder. Her ne kadar genel veri ve istatistikler böyle olsa da bu araştırmada bağımsız değişkenliklere herhangi bir atıfta bulunulmamıştır.

Sosyal Medya etkileşimleri ve paylaşımları kitlelerin durumuna  görede ciddi değişimler gösterir.

Örneğin Gece Vardiyalarında Çalışanların yoğunlukla kullandığı bir sayfada paylaşımların genel verilere göre davranmasını beklemek , beklenen sonuçları vermeyecektir.

Sosyal Medya kesin kurallar ve öngörülerle yönetilemez. İçerik mecra hedef kitle gibi bir çok değişkeni içerisinde barındırarak hareket eder.

İnsanların mesai kavramları tatil günleri sonraki gün dinlenecekleri günler özellikle sosyal medyayı daha yoğun kullandıklarını göstermiştir.

Dolayısıyla paylaşımlarınızın erişiminde daha yüksek sayıda etkileşim yakalamasını istiyorsanız öncelikle bu saatleri kaçırmamalısınız.

Her ne kadar doğal erişimler sınırlandırılmış olsa da kaliteli ve paylaşıldığı andan itibaren hızlı etkileşim alan içerikler daha popüler gösterimler sağlamaktadır.

Sosyal medyada paylaşım yapmak için en iyi zaman tam olarak ne zaman?

Bu çok eski bir soru. Bu yeni gönderiyi (veya kampanyayı) araştırmak, beyin fırtınası yapmak, oluşturmak, düzenlemek ve cilalamak için saatler (veya aylar) harcadınız ve şimdi onu dünyaya açıklamanın zamanı geldi.

Fakat bekle. En uygun zaman nedir? Algoritmanın gözünde tüm saatler veya dakikalar eşit midir?

Hayır değiller.

Bu nedenle, belirli gün ve saatlerin evrensel olarak sosyal medyada diğerlerinden daha fazla etkileşim alıp almadığını görmek için 30.000’den fazla sosyal medya gönderisini analiz ettik. Bulduklarımızın kısa bir özetini burada bulabilirsiniz, ancak hedef kitlenize, sektörünüze ve saat dilimlerinize özel olarak yayınlamak için en iyi zamanları nasıl bulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Genel olarak sosyal medyada paylaşım yapmak için en iyi zaman salı, çarşamba ve perşembe günleri saat 10:00’dur.

  • Facebook’ta paylaşım yapmak için en iyi zaman Salı ve Perşembe günleri 08:00 – 12:00 arasıdır .
  • Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman Çarşamba günleri saat 11: 00’dir .
  • Twitter’da paylaşım yapmak için en iyi zaman Pazartesi ve Perşembe günleri 08:00’dir.
  • LinkedIn’de paylaşım yapmak için en iyi zaman Salı ve Çarşamba günleri sabah 9:00’dır.

Ama bu zamanlar ne anlama geliyor?

Sosyal medyada yeni başlıyorsanız ve üzerinde çalışmak için çok fazla geçmiş gönderi veriniz veya kitle içgörünüz yoksa, bunlar başlamak için iyi gönderi zamanlarıdır. Ama çok geneller. Hesaplarınız büyüdükçe, belirli hedef kitlenizin davranışına daha iyi uyması için gönderi planınızı değiştirmek isteyeceksiniz. Genel nüfustan ne kadar farklı olduğuna şaşırabilirsiniz.

Aşağıda, Hootsuite’in kendi sosyal medya ekibiyle aynı yöntemi kullanarak paylaşım yapmak için en iyi zamanlarınızı nasıl bulacağınızı gösteriyoruz.

 

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir profesyonel destek alabilirsiniz.  İletişim

Ayrıca sadece bilgi peşindeyim diyorsan ayrıca bloğumuzun diğer yazılarınında peşine düşebilirsin.  Blog Diğer Yazılar

          https://sproutsocial.com/insights/

https://blog.hootsuite.com/best-time-to-post-on-facebook-twitter-instagram/

 

Bir Cevap Yazın