Sosyal Medyada Paylaşım Yapmak İçin En İyi Gün ve Saatler 2021 Klavuzu

Sprout Social, platformu çevrimiçi planlamak ve yayınlamak için kullanan şirketin 20.000’den fazla müşteri tabanına dayanan büyük sosyal medya platformlarının her birine gönderilecek en iyi zamanların en son listesini yayınladı .

Sprout, bu verileri analiz ederek, bu içeriğin en yüksek katılım oranlarını ne

Bu, Sprout’un raporunu en iyi etkileşim için gönderilecek en iyi zamanların daha doğru bir göstergesi haline getirebilir – ancak bu ‘en iyi zamanlar’ raporlarında sunulan bilgilerin genel olduğunu ve geniş bir veri setine dayandığını her zaman belirtmek gerekir. Göndermeniz için en iyi zamanlar, benzersiz hedef kitlenize ve onların alışkanlıklarına göre olacaktır, ancak yine de, bunun gibi verilere genel bakış, gönderme stratejinize rehberlik etmeye ve sonuçlarınızı iyileştirmek için en iyi gönderi temponuza daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Sprout’un geçen yılki verileri analiz ederken bulduğu şey – ve bir diğer önemli koşul: Listelenen tüm zamanlar Merkezi Saat Dilimi’ne (CST) atıfta bulunur.

Bu eğilimler muhtemelen diğer bölgelerde de geçerli olabilir, ancak bu notu önceden açıklamaya değer.

Facebook

Bu çizelgede görebileceğiniz gibi Sprout Social, Facebook’a gönderi göndermek için en iyi zamanların Salı, Çarşamba ve Cuma günleri 09:00 ile 13:00 saatleri arasında olduğunu söylüyor. Pazartesi 09:00 ile 12:00 arası da oldukça iyi görünüyor, bu yüzden denemek için bir dizi iyi etkileşim zamanı var.

Sprout, hafta sonlarının gönderilecek en kötü zaman olduğunu söylüyor – bu, zamanlarını başka şeyler yaparak geçirmek isteyen kullanıcılar açısından mantıklı. Ama yine de, insanların daha fazla boş zamana sahip olmasını ve hafta sonu günlerinde daha duyarlı olmasını beklersiniz.

Öyle değil, Sprout’un geçen yılki raporunda bulduğu şeyle büyük ölçüde uyumlu olan verilere göre .

Demek istediğim, bu aynı zamanda Blog2Social tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir rapora da aykırıdır .Bu Sprout’un 20 bin kullanıcıları arasındaki etkileşim istatistiklerine dayanmaktadır. Yaklaşımınız için rehberlik edebilir.

Instagram

 

Sprout, Salı günleri 11:00 – 14:00 ve Pazartesiden Cumaya 11:00 – 12:00 arası IG’ye gönderi göndermek için en iyi zamanlar olduğunu söylüyor.

Facebook gibi, hafta sonları etkileşim çok daha kötü görünüyor – ancak buradaki verilerin hafta sonları çok fazla gönderi paylaşmayan Sprout Social’ın ticari kullanıcıları tarafından çarpıtılmış olup olmadığını da not etmek ilginç olacaktır. Gönderi yayınlamazlarsa, katılım görmezler ve bu görünüşte sonuçları etkileyebilir, bu da hafta sonlarını gerçekte olduğundan daha az ilgi çekici hale getirebilir.

Bu global veri saatlerine göre ölçümlenmiştir.

Tamamen bağlı hareket etmenin sakıncalarını göz önünde hareket etmek gerekir. Çünkü sosyal medya etkileşimleri günlük olaylardan,iklime , geçim kaynaklarına kadar ki , yaşam ve çalışma koşullarına bağlı mutlak değişkenliklere açık hareket eder. Her ne kadar genel veri ve istatistikler böyle olsa da bu araştırmada bağımsız değişkenliklere herhangi bir atıfta bulunulmamıştır.

Sosyal Medya etkileşimleri ve paylaşımları kitlelerin durumuna  görede ciddi değişimler gösterir.

Örneğin Gece Vardiyalarında Çalışanların yoğunlukla kullandığı bir sayfada paylaşımların genel verilere göre davranmasını beklemek , beklenen sonuçları vermeyecektir.

Sosyal Medya kesin kurallar ve öngörülerle yönetilemez. İçerik mecra hedef kitle gibi bir çok değişkeni içerisinde barındırarak hareket eder.

 

 

 

Bir Cevap Yazın